Tatry Przewodnik

Zapraszam do zapoznania się z relacjami z podróży w Tatry:

Dał nam przykład Bonaparte…

– Caballero Dormiente

Legenda o Giewoncie

Oraz galerii zdjęć

Poezja Tatr

Giewont, Czerwiec

TATRY

CENY

Co w Tatrach można robić za darmo?

– Za darmo na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego mogą wchodzić rodziny wielodzietne. Więcej TUTAJ.

– Między Nosalem, a Palenicą Białczańską (miejsce gdzie zaczyna się trasa na Morskie Oko) kursuje darmowy autobus hybrydowy (spalinowo-elektryczny). Dostępny jest on wszystkim tym, którzy zostawią swoje auto na parkingu pod Nosalem.

Odjazdy spod Nosala: 8.00, 9.30, 11.00, 14.15, 15.45, 17.15

Odjazdy z Palenicy Białczańskiej: 8.30, 10.00, 11.30, 14.45, 16.15, 18.00

– Z różnych okazji zdarzają się darmowe wycieczki po Parku Narodowym z przyrodnikami TPNu.

 – Darmowe jest zwiedzanie Cmentarza na Pęksowym Brzysku, gdzie pochowani są m.in. Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Stanisław Witkiewicz czy Kornel Makuszyński.

– Darmowe są pociągi na Słowacji. Więcej TUTAJ. Z przejazdów skorzystać moga m.in. studenci.

Ceny, które warto znać planując podróż

– Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego – 4 zł normalny, 2 zł ulgowy (uczniowie, studenci, emeryci, osoby niepełnosprawne, żołnierze służby celnej).

– Koszt przejazdu busem od 3 zł (płatne przy wysiadaniu) UWAGA! Busy oznaczone jako TAXI naliczają taryfę jak taksówkarze, więc warto przy wchodzeniu do busa zapytać o koszt przejazdu.

– Kolejka na Kasprowy Wierch – 50 zł normalny góra-dół, 40 zł normalny w górę, 40 zł ulgowy góra-dół, 35 zł ulgowy w górę, 30 zł normalny w dół, 25 zł ulgowy w dół.

– Nocleg w schronisku – 30-50 zł od osoby za noc.

– Koszt parkingu przy Krupówkach lub pod skocznią – 2zł/h albo 15-20 zł/cały dzień.

– Koszt parkingu pod Doliną Chochołowską, Doliną Kościeliską lub Morskim Okiem – 7-20zł za cały dzień. W zależności od odległości od wejścia do parku oraz sezonu.

 

ADRESY

Przewodnik po Tatrach – Jedna z najlepszych stron w tej tematyce. Bardzo wiele praktycznych porad, aktualne warunki pogodowe itd.

Tatrzański Park Narodowy – Oficjalna strona naszego najpiękniejszego parku narodowego.

Mountain Weather Forecast – Bardzo dobra strona do sprawdzania warunków pogodowych w górach (nie tylko w Tatrach).

 

WSKAZÓWKI, CIEKAWOSTKI, PORADY

– Warunki pogodowe można na żywo sprawdzać TUTAJ.

– Przy wejściu na teren Parku Narodowego można kupić książeczkę PTTK do zbierania pieczątek i zdobycia odznaki GOT. Uzbieranie dużej ilości punktów zapewnia zniżki np. w schroniskach. Książeczka kosztuje jedynie 7 zł i nawet jeśli nie dla odznaki, to warto w nią zainwestować dla samej frajdy zbierania pieczątek w schroniskach i innych punktach na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego (przy bramkach wejściowych do Parku).

– W Tatrach można zgłosić się na wolontariat, podczas którego poznać można ciekawych ludzi oraz zdobyć ważne doświadczenie zawodowe.

– Busy z nakładką TAXI mają dużo wyższe stawki za przejazd. Należy zwrócić uwagę do jakiego busika wsiadamy oraz spytać kierowcę o koszt przejazdu.

– Do Kuźnic (gdzie rozpoczyna się wiele szlaków, m.in. kolejka na Kasprowy Wierch) nie da się dojechać autem. Najlepiej zaparkować samochód w okolicach skoczni (taniej będzie na czyimś prywatnym podwórku) i dojechać busem (jest ich mnóstwo przy Rondzie Kuźnickim).

– Przed wyruszeniem w góry obowiązkowo należy kupić mapę! Ja polecam „Schematy Szlaków Turystycznych Tatr Polskich” wydawnictwa Agencja Wydawnicza. Jest to 6 osobnych, przejrzystych mapek opisujących wszystkie szlaki w polskich Tatrach, czasy przejścia oraz stopień trudności.

– Szczyt Grześ (1653 mnpm) w Tatrach Zachodnich jest idealny do jazdy na nartach. Zimą warto wspiąć się po nim z nartami i zjechać w stronę Polany Chochołowskiej – jest to popularna i legalna aktywność.

– Odwiedzając Dolinę Strążyską warto skosztować Rydzów z patelni w bufecie na Polanie Strążyskiej. Jest to przepyszna specjalność zakładu (ok. 30zł).

– Odwiedzając Rusinową Polanę warto skosztować oscypków wędzonych w tamtejszej bacówce. Koszt małego oscypka to 2 zł.

 

STOKI NARCIARSKIE

Zakopane i okolice posiadają całkiem dobrą, wciąż rozwijającą się bazę narciarską. Oto krótka lista najpopularniejszych wraz z małym opisem.

Polana Szymoszkowa – 2 wyciągi w przystępnych cenach (1 wjazd w sezonie: 3,5zł mały stok, 7zł duży stok). Mały stok (350 m) przeznaczony jest dla amatorów i osób uczących się. Duży stok (1200 m) jest dość stromy i wymaga większych umiejętności.

Witów Ski – 1 stok (1000 m) – 5 zł za 1 zjazd, bardzo korzystne karnety czasowe. Stok wyposażony w snowpark – wjazd wymaga odpowiedniego sprzętu (kask!) oraz wysokich umiejętności. Przy stoku znajduje się również ośla łączka (orczyk 100 m).

Kotelnica Tatrzańska – Jeden z najlepszych resortów narciarskich w Polsce (Białka Tatrzańska). Około 15 kilometrów od Zakopanego.

Kasprowy Wierch – Jedna z najciekawszych polskich tras narciarskich. Wielokilometrowe trasy i różny stopień trudności.

Kalatówki – Obok hotelu na Kalatówkach znajduje się mały, amatorski stok narciarski – idealny dla tych, którzy dopiero się uczą.

Nosal – Bardzo dobrze przygotowany, dość trudny stok narciarski. Znajduje się tu również Centrum Szkoleń Narciarskich.

 

WYDARZENIA CYKLICZNE

STYCZEŃ

Puchar Świata w Skokach Narciarskich – weekend w drugiej połowie stycznia.

MAJ

Wiosna Jazzowa

CZERWIEC

Dni Zakopanego

LIPIEC

Czyste Tatry – Akcja sprzątania Tatr.

Zakopiańskie Lato Teatralne – weekendy Lipca.

SIERPIEŃ

– Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

WRZESIEŃ

Spotkania z Filmem Górskim

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *