Praga Porady praktyczne

Most Karola i Katedra św. Wita

PRAGA Porady Praktyczne

TANIE NOCLEGI W PRADZE

Praga nie jest bardzo drogim miastem, można trafić noclegi w centrum miasta od 40 zł za noc za osobę. Stosunkowo tanie są tu również 4* hotele, więc wybierając się do Pragi warto o tym pamiętać. Podaję najniższe ceny jakie udało mi się znaleźć, mogą się one różnić w zależności od terminu.

Airbnb.pl:

 • Apartament, w którym nocowałem, wówczas kosztował ok. 50 PLN od osoby za noc.

Hotele w Pradze:

 • Hostel Mojo – od 31 PLN/os/noc.
 • Hostel Emma – 40 PLN/os/noc.
 • 4* Hotel Ariston – od 22 EUR za pokój za noc ze śniadaniem! (Taką cenę udało mi się znaleźć, regularna cena hotelu jest inna). Warto sprawdzić ceny tego hotelu bezpośrednio na HRS Deals, trafia się on tam w dobrych promocjach.
 • Inne hotele w Pradze.
Most Karola

Most Karola

PRAGA ZA DARMO

 • Codziennie o godzinie 10:30 i 13:45 z Placu Wacława na ulicy Na Prikope startuje darmowa wycieczka po Pradze z przewodnikiem. Dostępne są wycieczki w języku angielskim i hiszpańskim. Zwyczajowo przewodnikowi należy zostawić napiwek.
 • Darmowe jest w Pradze odwiedzanie następujących miejsc: Królewskie Ogrody na Zlatym Hradzie, Zegar Astronomiczny na Starym Mieście, Most Karola, parki wzgórza Petrin. Za najsłynniejsze atrakcje Pragi (większość kościołów, synagogi, cmentarz na Józefowie, muzea, pałace, Złota Uliczka itd.) trzeba niestety płacić.
 • W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca darmowy jest wstęp do praskiego Muzeum Narodowego.
 • Za darmo wejść można do następujących muzeów: Muzeum Lotnictwa, Muzem Wojska, Muzeum Techniki Wojskowej.
 • Podczas licznych festiwali muzycznych sporo koncertów granych jest za darmo.

Ceny, które warto znać planując podróż do Pragi

 • Jednorazowy przejazd metrem/autobusem miejskim (30 minut) – 25 Czeskich Koron. Ceny transportu w Pradze.
 • Prague Card – od 40 Euro.
 • Cena przeciętnego posiłku w restauracji 100-130 Czeskich Koron.

Jak zaoszczędzić w Pradze?

 • Karta turystyczna Prague Card do kupienia we wszystkich punktach informacji turystycznej. Zapewnia:

Darmowy transport miejski, w tym połączenie z lotniskiem.

Darmowe wejście do 50 atrakcji turystycznych.

Darmowy rejs autokarem turystycznym.

Darmowy przewodnik dostępny w 7 językach

Zniżkę do 50% do kolejnych 30 atrakcji turystycznych.

Cena: od 40 Euro w zależności od sezonu i wybranej opcji.

 • Warto podkreślać, że jest się Polakiem. Większość Czechów lubi nasz naród i jeśli nie dadzą zniżki, to przynajmniej nie zawyżą ceny.

GDZIE TANIO ZJEŚĆ W PRADZE

 • Praski jazz

  Praski jazz

  Pięknie ulokowane są restauracje Petřínské Terasy oraz Nebozizek na zboczu wzgórza Petřín. W tej pierwszej – nad nią – znajduje się mały ogródek, gdzie zjeść można taniej, a równie dobrze. Stoliki ustawione są w obu restauracjach tak, że posiłkiem można raczyć się z pięknym widokiem na całą Pragę.

 • Stosunkowo tanio da się zjeść w Bageterie Boulvard. Jest to sieciówka z kanapkami we francuskim stylu. Sieć nie podaje co prawda kuchni czeskiej, ale BB to czeska firma.

 

ADRESY

 

WSKAZÓWKI, CIEKAWOSTKI, PORADY

 • Praga to miasto muzyki – warto z tego skorzystać. Organizowane jest tu mnóstwo festiwali, na których grana jest muzyka każdego gatunku. W wielu kościołach odbywają się koncerty muzyki klasycznej – warto się wybrać!
 • Korzystając z transportu miejskiego najlepiej zakupić bilet 30 minutowy (24 CK) – do wykorzystania w każdym środku transportu, możliwe transfery między liniami itp. Droższy bilet potrzebny może być jedynie jeśli chcemy wydostać się poza centrum (np. do lotniska).
 • Czeskie piwo jest dość tanie – nawet w samym centrum miasta zapłacimy za kufel 30-40 CK.
 • Warto rozmawiając z Czechami wspomnieć, że jest się Polakiem. Przychylny stosunek do naszego narodu pozwoli czasami dostać na coś zniżkę. Jednocześnie warto zaznaczyć, że nie jest się Rosjaninem.

 

TRANSPORT Z/NA LOTNISKO

Na lotniskach łatwo nadziać się na koszty transportu do miasta. We wszystkich dużych miastach między lotniskiem a centrum kursują drogie busy, których koszt może oscylować w granicach nawet 20 Euro. Ważne, aby pamiętać, że z każdego lotniska na pewno odchodzi miejski transport – najczęściej autobus, którego koszt przejazdu jest identyczny z kosztem biletu miejskiego. Rzadko do lotnisk (zwłaszcza międzynarodowych) da dojechać się metrem. Najlepiej znaleźć punkt z informacją i zapytać o najtańszą opcję dojazdu do miasta.

W Pradze z i na lotnisko można najtaniej dostać się busem (linia 179). Koszt biletu to 24CK (bilet 30 minutowy) lub 32CK (jednorazowy).

WYDARZENIA CYKLICZNE

CZERWIEC

JAK TANIO DOJECHAĆ DO PRAGI

Najtańsze połączenia autobusowe oferują linie PolskiBus (linie P4 oraz P13), SimpleExpress oraz LuxExpress. Do Pragi tanio da się dolecieć z Radomia liniami SprintAir. Trafiają się bilety nawet po 150 zł w dwie strony.

Polecam korzystanie z porównywarki cen Skyscanner.

3 komentarze

 1. Trafne pomysły i uwagi jednak planując podróż warto sprawdzić czy interesująca nas lokalizacja nie jest juz dostępna w StretView dzięki czemu możemy prześledzić podróż niemal w fotelu, co daje większe możliwości planowania zwiedzanie i całej podróży… zwłaszcza jeśli chodzi o miasta… pozdrawiam!

 2. Warto podkreślić, że z „darmowych wycieczek” można skorzystać na zasadzie wycieczki z angielskojęzycznym przewodnikiem, który po oprowadzaeniu będzie prosił o jakieś finansowe wsparcie. Turyści zagraniczni zazwyczaj zostawiają u takiego dżentelmena lub przewodniczki od 20 do 50 EURO. Niemile jest tylko podziękować i odejść ot tak. Ciężko znaleźć w Pradze przewodnika, który Was oprowadzi po stolicy Czech naprawdę za free.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *