Etiopia Porady Praktyczne

Przedstawiam krótki przewodnik na temat jak tanio zwiedzać Etiopię, informacje nt. szczepień, wizy itp. Wszystko oparte jest o moje doświadczenia z podróży do Etiopii w październiku 2015.

Mój dzienny budżet w Etiopii wynosił 50$. W tym mieścił się nocleg, wyżywienie, koszty transportu (autobusy i loty) i wszystkie dzienne wydatki. Etiopia wbrew pozorom nie jest krajem tanim do zwiedzania i zdarzały się dni kiedy przekraczałem mój budżet.

ETIOPIA PORADY PRAKTYCZNE

TANIE LOTY DO ETIOPII

Loty do Etiopii zdarzają się nawet w cenie 1400-1500 zł w dwie strony, warto sprawdzić połączenia z Berlina lub Pragi. Ja leciałem z Berlina, wracałem do Wiednia.  Oferuję pomoc przy szukaniu tanich połączeń (zajmuję się tym zawodowo). Kontakt: 693461922 lub patryk_szymanski@tlen.pl

Etiopskie Linie Lotnicze – oferują 50% zniżki na loty krajowe, jeśli to właśnie tymi liniami wleci się do kraju. Warto pamiętać, że Etiopia jest dwukrotnie większa od Polski, nie ma tam budżetowych linii lotniczych typu Wizzair czy Ryanair, 50% zniżki może okazać się więc bardzo przydatne, mimo, że loty Etiopskimi Liniami będą droższe. Ja korzystałem z połączeń właśnie tych linii.

Polecam korzystanie z porównywarki cen Skyscanner.

WIZA DO ETIOPII

Cena wizy turystycznej to 20 $. Wizę turystyczną, 30-dniową otrzymać można na lotnisku – wypełnia się odpowiedni wniosek, wpłaca pieniądze i otrzymuje wizę.

SZCZEPIENIA i MEDYCYNA

W przypadku wjazdu do Etiopii nie ma obowiązkowych szczepień, ale jest seria zalecanych. Do zalecanych szczepień, które powinno się wziąć należą:

 • Błonica, tężec, polio – jednorazowa, jedna szczepionka na wszystkie trzy choroby – 84 PLN.
 • Dur brzuszny – jednorazowa – ok. 168 PLN.
 • WZW A i WZW B – trzykrotnie – ok 168 PLN.

Dodatkowe, choć nie każdy się na nie decyduje:

 • Wścieklizna – ok. 130 PLN.
 • Żółta febra – jednorazowa – ok. 170 PLN.

Powinno się mieć ze sobą tabletki na malarię.

Dodatkowe informacje znajdują się TUTAJ.

Oto CENNIK szczepień ośrodka, w który ja je przyjmowałem.

Do kosztu szczepień należy doliczyć koszty lekarza (ja przyjmowałem szczepionki prywatnie) – płaciłem za „poradę” oraz „skierowanie na następne szczepienie” – łącznie ok. 150 PLN. Książeczka szczepień kosztuje 16 PLN.

Malaria – na malarię nie ma szczepionki, powinno przyjmować się tabletki. W Etiopii jest ryzyko zarażenia, ja sam przyjmowałem tabletki antymalaryczne.

Sugeruję również zaopatrzyć się w tabletki oczyszczające wodę.

NOCLEGI W ETIOPII

Tani nocleg to 200-250 birr za pokój (40-50 zł). W hotelach ciężko się targować, rzadko również rozróżniane jest to czy pokój bierze się samemu czy w 2 osoby – cena przeważnie jest za pokój.

Noclegi rezerwowane on-line są z reguły droższe. Łatwiej o tani nocleg chodząc od miejsca do miejsca. Ceny można negocjować.

Poniżej lista miejsc, w których nocowałem w Etiopii. Ceny podaję orientacyjnie, takie jakie udało mi się wytargować. Mogą zależeć od wielu warunków – sezonu, ilości osób, umiejętności negocjacji.

 • Gonder – Michael Hotel, 300 Birr/pokój.
 • Debark – Unique Landscape Hotel, 300 Birr/pokój. 200 Birr/pokój bez łazienki.
 • Aksum – Africa Hotel, 200 Birr/pokój 1-osobowy z prysznicem. 250 Birr/pokój 2-osobowy.
 • Mekele – Seti Hotel, 225 Birr/Standard, 150 Birr/pokój 1-osobowy, 100 Birr/pokój 1-osobowy bez łazienki.
 • Arba Minch – Timray Pension, 200 Birr/pokój 1-osobowy,  220 Birr/pokój 2-osobowy.
 • Addis Abeba – Polaris Pension, 300 Birr/pokój

GÓRY SIEMEN

Celem wypraw często jest Park Narodowy Siemen oraz tamtejsze 4-tysięczniki (ja zdobyłem m.in. Bwahit). W samej Etiopii, w Gonder i Debark, jest się często wprowadzanym w błąd, aby wydać więcej pieniędzy. Można zorganizować sobie wycieczkę z samego Debark (w Gonder powiedzą, że się nie da), a jedynymi obowiązkowymi wydatkami są bilet wstępu do parku oraz wynajęcie skauta (przewodnik, kucharz, wynajęcie sprzętu – te wydatki nie są obowiązkowe, choć można usłyszeć, że są).

Przede wszystkim – da się park zwiedzać samodzielnie, bez biura podróży (tutaj również można usłyszeć, że nie jest to możliwe). Należy mieć ze sobą nieco własnego jedzenia (zestawy lunchowe, np. ryż w sosie pomidorowym, do kupienia w Debark), ponieważ w jednym z obozów nie ma dostępu do kuchni.

 • Wstęp do parku, 80 Birr/dzień
 • Skaut, 150 Birr/dzień

Po drodze korzysta się z noclegów w SankaberGeech i Chenek. W Sankaber nie ma dostępu do jedzenia, należy mieć własne. W pozostałych dwóch miejscach przy „hotelikach” znajdują się kuchnie, w których można kupić posiłek. Jeżeli nie ma się ze sobą kucharza, to obiad można kupić u jednego z tych, którzy idą z wykupionymi wycieczkami.

Ceny noclegó: Sankaber 120 Birr/noc, Geech i Chenek 130 Birr/noc

Kilka informacji na temat Simien National Park.

DEPRESJA DANAKIL

Depresja Danakil to jedno z najpiękniejszych miejsc w Etiopii, niestety w 2012 miał tam miejsce zamach terrorystyczny, podczas którego zamordowano 5-cioro turystów. Polskie MSZ odradza podróż w tamto miejsce.

Wycieczki do Depresji Danakil organizuje biuro ETT w Mekele. 4-dniowa wycieczka kosztuje 600 USD, nam udało się wytargować cenę 400 USD – załatwił nam ją już w Debark właściciel jednej z tamtejszych restauracji. Dostępne również wycieczki 2-dniowe. W cenie jest w zasadzie wszystko czego potrzebujemy przez te 4 dni: przejazdy, wyżywienie, woda (2 butelki dziennie), ochrona wojska i policji, odpowiednie przepustki, przewodnicy. Zwiedza się solne jezioro i kopalnie, wioski beduinów, Dallol – słynne kopalnie siarki, Wulkan Erta Ale.

PLEMIONA DOLINY OMO

Ze względu na ograniczony czas Dolinę Omo zwiedzaliśmy z lokalnym biurem podróży Go Ethiopia Tours. Najlepiej skontaktować się z nimi już w Arba Minch i pytać o Gezu (właściciel firmy). Być może powołując się na tę informację uda się zdobyć zniżkę.

Nam udało się wytargować cenę 30 USD za dzień za miniwana z kierowcą. Plemiona odwiedzaliśmy przez 4 dni. Noclegi oraz wyżywienie we własnym zakresie. Kierowca na koniec będzie oczekiwał napiwku.

Choć nie wszędzie przewodnik jest wymagany, to polecam go ze sobą zabierać, członkowie dzikich plemion przeważnie nie mówią po angielsku. Przewodnik obowiązkowy jest jedynie w plemieniu Mursi (spośród tych plemion, które odwiedziałem). Odwiedzając Hamer warto pytać o słynne skakanie przez byki.

W plemieniu Hamer jedną noc spędziliśmy w miejscowej wiosce niedaleko Turmi (w wynajętym namiocie). Za taki przywilej zapłaciliśmy 150 Birr od osoby oraz butelkę lokalnego bimbru.

Plemiona Doliny Omo opisałem w osobnym artykule. Tam opisuje zwyczaje plemion oraz ich specyfikę.

Etiopia - Góry Siemen

Etiopia – Góry Siemen

Brak możliwości komentowania.