Jak szukać zorzy polarnej?

W polowaniu na zorzę istotne są dwa czynniki: aktywność słońca oraz zachmurzenie. W obu przypadkach istnieją dziś odpowiednie narzędzia do pomiarów i śledzenia aktywności słońca i obecnego zachmurzenia, dzięki czemu można dość łatwo i przystępnie określić gdzie i kiedy widoczna będzie zorza polarna.

JAK SZUKAĆ ZORZY POLARNEJ

Poniższy poradnik pokazuje jak szukać zorzy w Europie oraz Ameryce Północnej.

Pierwsza kwestia to aktywność słońca mierzona w Kp oraz G. Spójrz na mapę poniżej i określ gdzie chcesz zobaczyć zorzę, będziesz wówczas wiedział jakiego współczynnika Kp oczekiwać. Kp mierzone jest od 0 do 9, G natomiast oznacza geomagnetyczną burzę i G1=Kp5, G2=Kp6 itd.

Kp oznacza więc zasięg zorzy, a nie jej intensywność i co ważne, zorza widoczna może być nawet przy wskaźniku Kp0 na niektórych szerokościach geograficznych. Kp nie oznacza również miejsca, z którego zorza jest widoczna, ale miejsce, w którym się ona znajduje obecnie, a jako, że jest na znacznej wysokości, to widoczna może być z daleka. Tzn. że przy Kp2 zorza będzie sięgać północnej Islandii, ale widoczna może być również z południa przy bezchmurnym niebie.

Poniżej strony, na których można odczytać obecny stan Kp oraz prognozę w ciągu najbliższych 60 minut oraz na 3 najbliższe dni:

Druga kwestia to zachmurzenie, które jest dużo ważniejsze od samego Kp. Nawet przy największej aktywności słońca nie zobaczymy zorzy przez chmury. Aby śledzić obecne zachmurzenie polecam poniższe linki (nie wszystkie są łatwe do śledzenia, ale to najlepsze strony danych krajów):

Wyprawę fotograficzną w poszukiwaniu zorzy można z Polski zorganizować stosunkowo łatwo dzięki tanim połączeniom lotniczym. Da się od nas tanio polecieć do Tromso za kołem podbiegunowym, co daje niemal 100% szans na zobaczenie zorzy, do Turku w Finlandii, Sztokholmu w Szwecji, Keflaviku na Islandii oraz wielu miast w Norwegii. Wszystkie te kierunki bywają dostępne poniżej 100 PLN w dwie strony. Listę tanich lotów na weekendy, również na tych kierunkach, znajdziecie TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *