Historie z Czarnobyla. Kolorowe groszki.

„KOLOROWE GROSZKI. HISTORIA SWIETŁANY SZYNKARENKO”

Rembrant w Prypeci

Rembrant w Prypeci

Swietłana przeniesiona została do Prypeci by uczyć plastyki w tamtejszej szkole podstawowej. Miasto skupiać miało najlepszych przedstawicieli swojego kraju. Inteligencja i artyści z całego Związku Radzieckiego ściągani byli do Prypeci nie tylko by pracować przy samej elektrowni, ale również tworzyć infrastrukturę wokół niej. Miasto Dzieci i Róż – miało tu powstać społeczeństwo doskonałe. Swieta z mężem pracowali wcześniej w wielu miejscach kraju nad różnymi projektami naukowymi, teraz naród potrzebował ich właśnie w Prypeci. Wraz z synem wprowadzili się do dużego, 4-pokojowego mieszkania na najwyższym piętrze wieżowca przy ul. Łesi Ukrainki 1a. Z balkonu roztaczał się piękny widok na wciąż powstające miasto. Córka przyszła na świat już w Prypeci.

Co dziś w telewizji?

Co dziś w telewizji?

26 kwietnia nastąpił wybuch reaktora. Głośne dźwięki z elektrowni dobiegały do miasta regularnie, nikogo więc nie zdziwił ani nie zaskoczył kolejny huk, tym bardziej, że miał on miejsce w środku nocy i wielu mieszkańców po prostu go przespało. Gdy ogłoszono ewakuację nikt nie wiedział co się dzieje, mieszkańców bloku zebrano przy ulicy i tam oczekiwali na autobus, który miał wywieźć ich z Prypeci. Atmosfera była ciepła i przyjazna, żartowano, śmiano się i plotkowano o codziennych sprawach. Ktoś rzucił, że mieszkańcy dostają kilka dni darmowego urlopu, jadą na piknik. Wszyscy w tym momencie byli już mocno napromieniowani.

Cisza jest siostrą Zagłady

Cisza jest siostrą Zagłady

Wypłatę Swieta dostać miała na początku maja, w portfelu zostały jej więc dosłownie ostatnie grosze. Jej córka zmęczona i wystraszona zaczęła płakać, więc mama kupiła jej za swoje ostatnie pieniądze kolorowe groszki, popularne wówczas cukierki.

Swieta z rodziną trafiła do Charkowa, do stacji, gdzie mieli zostać poddani odkażaniu. Musieli oddać wszystko co mieli przy i na sobie, zgolono im włosy. W trakcie procesu odkażania naukowcy musieli również odebrać dziecku cukierki, czego dziewczynka nie rozumiała. Płakała nie chcąc oddać jedynej rzeczy, jaka jej pozostała – słodkich, kolorowych groszków.

Kto jest najpiękniejszy w świecie?

Kto jest najpiękniejszy w świecie?

Rodzinę umieszczono w obozie dla poszkodowanych. Bez grosza przy duszy, bez osobistych rzeczy, dosłownie z pustymi rękoma stali pośród tłumu podobnych im ludzi. Zorganizowano zbiórkę na rzecz uciekinierów z Zony, na Ukrainę zwieziono podarunki, był to jednak rok 1986 w Związku Radzieckim, niesiona pomoc płynęła z dobroci serc, niewiele jednak można było wówczas oddać.

Zimna Wojna zatrzymana w czasie

Zimna Wojna zatrzymana w czasie

Swieta stanęła przed dużymi drzwiami do sali, w której znajdować się miały ubrania. „Możecie wybrać sobie co tylko chcecie” rzekł oficer i otworzył drzwi. Na środku dużego pokoju leżała sterta używanych, schodzonych łachów. Ubrania walały się w nieładzie po podłodze. Swieta wzięła w dłoń pogniecioną, wypłowiałą sukieneczkę dla dziecka. Łzy same cisnęły się do oczu, nogi odmówiły posłuszeństwa. Kobieta usiadła na podłodze nie mogąc powstrzymać głośnego płaczu, zrozumiała, że z dnia na dzień jej przeszłość przestała istnieć. Straciła wszystko co do tej pory posiadała. Klęczała płacząc bezsilnie, przed oczami miała jedynie swoją córkę i jej kolorowe groszki.

Svetlana w dzieciństwie

Swietłana w dzieciństwie

Svetlana w 2016, 30 lat po katastrofie.

Swetłana w 2016, 30 lat po katastrofie.

Mieszkanie Svety

Mieszkanie Swiety

Mieszkanie Svety

Mieszkanie Swiety

Mieszkanie Svety

Mieszkanie Swiety

Ukraina. Prypeć 30 lat po katastrofie

Ukraina. Prypeć 30 lat po katastrofie

Historie z Czarnobyla. Dziedzictwo.

Historie z Czarnobyla. Dziedzictwo.

4 komentarze

  1. Hej, czemu historia się tak nagle urywa? Co było dalej? Jestem niepocieszona, że nie dane mi było poznać reszty historii!

  2. Dlaczego używacie okropnej transkypcji angielskiej? Mówmy na Słowian po słowiańsku – Swietłana Szynkarenka (ew. Szynkarienko).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *