Trekking Poon Hill – Annapurna Base Camp

Poon Hill (3210 m.) oraz Obóz Annapurny (4130 m.) to najpopularniejsze miejsca wizyt w Annapurna Conservation Area zaraz po trasie wokół słynnej góry. Trek na Poon Hill i z powrotem zajmuje 3-4 dni, trek do Obozu i z powrotem 5-7 dni. Opisana trasa przedstawia połączenie obu miejsc. Długość treku to 6-9 dni. Opisuję ją tak, jak sam ją przeszedłem (6 dni), ale zaznaczam miejsca na nocleg dla osób, które chcą wydłużyć trasę. Pod opisem skrócona wersja trasy 8-dniowej oraz lokalne mapki.

Trekking Poon Hill

Dhaulagiri (8167 m.)

Trekking Poon Hill – Annapurna Base Camp

Do rozpoczęcia treku potrzebne są 2 przepustki:

– Bilet do ACAP (Annapurna Conservation Area Project) – 2000 rupii.

– Karta TIMS (Trekkers Informations Menagment System) – 20 dolarów (płatne w rupiach liczonych według aktualnego kursu).

Przepustki kupuje się w Pokharze, w tym biurze. Wymagany jest paszport (lub fotokopia) oraz 4 zdjęcia paszportowe (po 2 do każdego dokumentu). Zdjęcia bez problemu zrobić można w kilka minut w wielu punktach w centrum miasta.

Na trasie przewodnik nie jest obowiązkowy, choć bardzo mile widziany (niektóre hoteliki niechętnie przyjmują gości bez przewodnika).

Zebrane tu informacje to moje własne doświadczenia, opisy z pamfletów oraz informacje od mieszkańców.

Trekking Poon Hill

Transport towarów do wyżej położonych wiosek

KILKA PORAD

W górach do ogrzewania wody nie korzysta się z drewna lecz baterii słonecznych, więc szansa na ciepły prysznic maleje wraz z godziną. Część hotelików ogrzewa wodę butlami gazowymi.

W sezonie może być ciężko ze znalezieniem noclegów (zwłaszcza bez przewodnika). Warto rezerwować je z wyprzedzeniem. Jeśli nawet to nie jest możliwe (np. właściciele hotelików niechętnie rezerwują miejsca dla pojedynczych osób), należy pytać o miejsce w jadalni.

Czasy przejścia podawane przez mieszkańców mogą być nieco wydłużone – liczą oni na to, że taka odległość nas zniechęci i zostaniemy u nich na noc (warto pytać kilku osób lub wracających turystów).

Trasę bez problemów może pokonać osoba z lękiem wysokości.

Przykładowe ceny:

Nocleg – 100-200 rupii
Obiad – od 200 do 500
Woda mineralna – od 70 do 180
Ciepły prysznic – 150 rupii
Ładowanie baterii – 100 rupii

Brama Sanktuarium Annapurny

Brama Sanktuarium Annapurny

 

DZIEŃ 1

NAYAPUL – GHOREPANI

CZAS: 7-8 godzin.

 

Autobus z Pokhary do Nayapul (lub Naya Pool) rusza o godzinie 6 rano (105 rupii). Można również wziąć taksówkę (1200-1500 rupii). Dojazd zajmuje ok. 2 godziny, więc na trasę wyrusza się ok. 8 rano. W Nayapul, po zejściu w dolinę, znajduje się punkt kontrolny ACAP, gdzie okazać należy obie przepustki.

Droga do Ghorepani jest dość wymagająca. Po dojściu do Birethani zaczyna się długie i strome podejście pod górę. Mijamy Matahati, Lamdoni, Hille, Tikhedunga, Ulleri i Banthanti. Wioski rozciągnięte są w odległości 30-60 minut każda. W każdej znajdują się hoteliki oraz restauracje. Osoby chcące skrócić marsz moga zatrzymać się w Ulleri (ok. 4 godziny od Nayapul) i do Ghorepani dotrzeć następnego dnia (ok. 3-4 godziny).

Ghorepani leży u stóp Poon Hill. Zostajemy w wiosce na noc, by przed świtem wspiąć się na wzgórze.

Nayapul – 1-2 hoteliki.

Birethani – więcej niż 5 hotelików.

Ghorepani – więcej niż 5 hotelików.

Droga z Poon Hill do Tadapani

Droga z Poon Hill do Tadapani

 

DZIEŃ 2

POON HILL – TADAPANI- GHURJUNG

CZAS: 6-7 godzin + pobyt na Poon Hill.

 

Przed świtem wspinamy się na Poon Hill (obowiązkowa latarka). Obsługa hoteliku zna godziny wschodów, więc u nich najlepiej dowiedzieć się kiedy wyruszyć. Jeśli chce się zjeść śniadanie przed wspinaczką, należy zamówić je dzień wcześniej. Wspinaczka na Poon Hill zajmuje od 40 do 80 minut. Ważne – wspinamy się już powyżej 3 tysięcy, więc mogą pojawić się objawy choroby wysokościowej.

Po zdobyciu Poon Hill (wejście, pobyt oraz zejście to ok. 2,5 godziny) wracamy do Ghorepani (z reguły ok. 7 rano) i ruszamy w stronę Tadapani. Po 2 godzinach marszu docieramy do Banthanti – najpierw kolejna wspinaczka na 3 tysiące, potem grzbietem łatwą trasą dociera się do wioski. Po kolejnych 2 godzinach marszu w dół i w górę (trawersowanie) dociera się do Tadapani. Osoby idące jedynie trasą na Poon Hill mogą stąd skierować się do Ghandruk (następne 2 godziny) i kolejnego dnia wrócić do Nayapul. W Tadapani zostać można na noc, a osoby czujące się na siłach ruszyć mogą do Ghurjung (kolejne 2 godziny) – najpierw zejście w dolinę, przekroczenie rzeki wiszącym mostem i ok. godziny stromego podejścia w górę.

Tadapani – więcej niż 5 hotelików.

Ghurjung – 3-5 hotelików.

Ghurjung

Ghurjung

 

DZIEŃ 3

GHURJUNG – CHHOMRONG – SINUWA – BAMBOO

CZAS: 6 godzin.

 

Droga do Chhomrong (2 godziny) wiedzie wzdłuż stoku góry, nieco w dół. Chommrong jest jedną z największych wiosek w okolicy, znajduje się tu dużo hotelików oraz sklepów, zaopatrzyć się można w dodatkową odzież, zakupić nepalskie rękodzieło itp. Znajduje się tu również najtańszy sklep z popularną w okolicy „kolą za 80 rupii” (wszędzie indziej cena butelki koli to ok. 200 rupii, a wyżej w górach już nawet 500).

Z Chhomrong schodzimy stromymi schodami w dolinę, przekraczamy most i znów stromo wspinamy się do Sinuwy. Wioska ta dzieli się na 2 części, po minięciu Lower Sinuwa po 25 minutach dociera się do Upper Sinuwa. Stąd kolejne 2 godziny trawersowania, ostatni fragment przed Bamboo to strome schody w dół. W przypadku braku miejsc noclegowych w Bamboo można spróbować tego samego dnia dotrzeć jeszcze do Dovan (ok. 1 godziny).

Chhomrong – więcej niż 5 hotelików.

Sinuwa – 3-5 hotelików.

Bamboo – 3-5 hotelików.

Dovan – 3-5 hotelików.

Himalaya Hotel

Himalaya Hotel

 

DZIEŃ 4

BAMBOO – DOVAN – HIMALAYA – MBC – ANNAPURNA BASE CAMP

CZAS: 7-8 godzin.

 

Mimo, iż ten odcinek oznacza największą różnicę wysokości (2335 m. – 4130 m.), nie ma tutaj momentów dużej, wymagającej wspinaczki. Większość trasy idzie się dość płaską ścieżką pnącą się w górę.

Z Bamboo do Dovan, 1-1,5 godziny. Dovan – Himalaya Hotel, 1,5 godziny. Himalaya Hotel – Deurali, 2 godziny. Deurali – Machapuchre Base Camp, 1,5 godziny. Osoby mające jakiekolwiek objawy choroby wysokościowej (MBC znajduje się na 3700 m.) powinny zostać na noc w Deurali lub MBC by przyzwyczaić organizm i dopiero następnego dnia wyruszyć do Obozu Annapurny. Osoby czujące się na siłach, tego samego dnia mogą wspiąć się krótką ścieżką w górę do Obozu (ok. 1,5 godziny).

Dovan – 3-5 hotelików.

Himalaya Hotel – 3-5 hotelików.

Deurali – mniej niż 3 hoteliki.

MBC – 3-5 hotelików.

ABC – 3-5 hotelików.

Annapurna Południowa

Annapurna Południowa

 

DZIEŃ 5

ANNAPURNA BASE CAMP – CHHOMRONG

CZAS: 6-7 godzin.

 

Pierwszy dzień powrotu maszeruje się dość szybko, większość trasy wiedzie w dół. Wyjątkiem jest strome podejście z Bamboo do Sinuwy oraz strome i długie podejście do Chommrong (w zasadzie do centrum Chhomrong, bo wioska zaczyna się już w dolinie, lecz jakość pierwszych hotelików jest raczej słaba i radzę skorzystać z tych na szczycie wzgórza). Osoby czujące się na siłach mogą spróbować dotrzeć nawet tego samego dnia do Jhinu. Wielu turystów wybiera trasę przez Jhinu zostając tam nawet dzień dłużej ze względu na znajdujące się tam gorące źródła.

Bamboo – 3-5 hotelików.

Sinuwa – 3-5 hotelików.

Chhomrong – więcej niż 5 hotelików.

Jhinu – 3-5 hotelików.

Panorama z Chhomrong

Panorama z Chhomrong

 

DZIEŃ 6

CHHOMRONG – KANDE

CZAS: 6 godzin.

 

Ważne – wioska Kande nazywana jest w różny sposób i czasem ciężko dokładnie wypytać o drogę (Kande, Kenda, Kanra, Kandra).

Z Chhomrong dość szybko dociera się do Jhinu. Stąd stromo schodzi się w dolinę do New Bridge, wioski, która dość długo ciągnie się wzdłuż rzeki. Od New Bridge znów zaczyna się mozolna wspinaczka w górę.

New Bridge – Landruk, 2 godziny. Landruk – Tolka, 40 minut. Tolka – Pothana, 1,5 godziny. Pothana jest najwyższym punktem i stąd schodzi się już niemal cały czas w dół (poza fragmentem wspinaczki do Australian Camp, miasteczka na trasie Pothana – Kande). Do przystanku autobusowego można dotrzeć również idąc do Phedi (trasa dłuższa mniej więcej o 30 minut).

Pothana – Kande, 1,5 godziny. Pothana – Dhampus – Phedi, 2 godziny.

W Kande po godzinie 16 ciężko o transport do Pokhary (wcześniej stoją tam cały dzień taksówki). Autobusy po 16 są przepełnione i nawet się nie zatrzymują. O taksówkę można spytać któregoś z miejscowych sklepikarzy, lecz jej cena jest wówczas wyższa (ok. 1500 rupii z Kande).

New Bridge – 3-5 hotelików.

Landruk – więcej niż 5 hotelików.

Tolka – 3-5 hotelików.

Pothana – 3-5 hotelików.

Phedi – 3-5 hotelików.

Kande – 3-5 hotelików.

Droga przez Landruk

Droga przez Landruk

 

SKRÓCONY OPIS TRASY 8 DNIOWEJ

CZAS: 3-6 godzin dziennie.

DZIEŃ 1 – Nayapul – Ulleri

DZIEŃ 2 – Ulleri – Ghorepani

DZIEŃ 3 – Ghorepani – Tadapani

DZIEŃ 4 – Tadapani – Deurali

DZIEŃ 5 – Deurali – Annapurna Base Camp

DZIEŃ 6 – Annapurna Base Camp – Bamboo

DZIEŃ 7 – Bamboo – Jhinu

DZIEŃ 8 – Jhinu – Kande/Phedi

Mapa całego regionu. Kliknij zdjęcie, żeby powiększyć

Mapa całego regionu. Kliknij zdjęcie, żeby powiększyć

Mapa trekingu na Poon Hill

Mapa trekingu na Poon Hill

Brak możliwości komentowania.