Święto Ganesha

Ganesh był synem Śiwy i Parwati i niegdyś wyglądał jak zwykły śmiertelnik. Zdarzyło się pewnego dnia, że matka jego zapragnęła wziąć kąpiel, poleciła więc synowi, by ten stanął u drzwi i nikogo nie wpuszczał do domu pod żadnym pozorem. Wierny Ganesh tak też uczynił. Do domu wrócił w tym czasie Śiwa, ojciec Ganesha i mąż Parwati i chciał wejść do środka – syn nie pozwolił mu jednak na to. „Matka bierze kąpiel” powiedział „i nikomu nie pozwala wejść”. „Ale ja jestem twoim ojcem, a jej mężem. Mnie nie powinna się wstydzić”. „Wiem, że jesteś moim ojcem, a mężem mojej matki, ale takie było jej polecenie, a ja zamierzam je spełnić”. Pan domu, do którego nie został wpuszczony rozgniewał się strasznie, dobył miecza i odciął synowi głowę. Wtedy też w drzwiach ukazała sie Parwati – „Co uczyniłeś?! Czy nie wiesz, że to mój ukochany syn?!”. Śiwa szybko zrozumiał jak wielki popełnił błąd, postanowił go więc naprawić. Obok przechodził akurat słoń, Śiwa odciął mu więc głowę i nasadził na kark swojemu synowi, który od tej pory znany jest pod postacią Boga-Słonia.

Ganesh

Ganesh

Ganesh jest jednym z najważniejszych bogów hinduzimu, a jego święto przypada na przełomie sierpnia i września. W wielu miejscach Indii odbywają się wówczas kolorowe i radosne festiwale na jego cześć. Bóg-Słoń jest patronem uczonych, szkół i nauki i często przedstawiany jest bez jednego kła – ułamał go on sobie, by spisać Mahabharatę, indyjski poemat, który jest najdłuższym eposem świata.

Parada ulicami miasta

Parada ulicami miasta

Ganesh jest również patronem kupców i bankierów, dlatego też szczególnie czczony jest w Mumbaju – indyjskiej stolicy handlu. 10 dniowy festiwal to celebrowanie narodzin bóstwa. Ostatniego dnia jego figury zanosi się do morza, gdzie są zatapiane.

Tancerze

Tancerze

Parada wychodzi na główną ulicę

Parada wychodzi na główną ulicę

Drums

Drums

Ganesh we własnej osobie

Ganesh we własnej osobie

Woźnica

Woźnica

Białas jest wielką atrakcją festiwalu

Białas jest wielką atrakcją festiwalu

Festiwal na plaży

Festiwal na plaży

Nocna parada

Nocna parada

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *