Nowy Jork co warto zobaczyć?

Wjeżdżasz do miasta, w którym na co dzień przebywa więcej osób niż w połowie państw świata. Na chodniku słyszysz chiński, hiszpański, hindi, w końcu angielski, czasem nawet polski. Tysiące sklepów i restauracji, szyldy, światła, krzyki, klaksony, ludzie są nieuprzejmi, ktoś szturcha cię ramieniem, jakiś żebrak chce od Ciebie pieniądze, a ty nawet nie słyszysz co on mówi. Masz prawo czuć się zagubiony.

Oto lista miejsc do odwiedzenia w Nowym Jorku dla tych, którzy do Stolicy Świata przyjechali pierwszy lub drugi raz i nie wiedzą jak ugryźć Wielkie Jabłko. Piszę krótko i zwięźle zakładając, że każdy i tak będzie miał przy sobie jakiś przewodnik. Nowy Jork – co warto zobaczyć?

W osobnym artykule PRAKTYCZNY PORADNIK dot. NOWEGO JORKU – jak poruszać się po mieście, jak zaoszczędzić, co da się za darmo itp. itd.

Nowy Jork co warto zobaczyc

Freedom Tower

 

Dolny Manhattan

Finansowe centrum świata. Wysiądź z metra na przystanku City Park Hall albo Chambers Street i dojdź na piechotę do City Park Hall. Znajduje się tu Woolworth Building – XIX-wieczna Świątynia Komercji, ponoć najpiękniejszy budynek Manhattanu. Na przeciwko niego „skręcony” Spruce Street 8, jego XXI-wieczne alter-ego. Kilka kroków w dół ulicy znajduje się St. Paul Chapel, najstarszy obecnie kościół Manhattanu, a obok niego 9/11 Memorial – miejsce, gdzie pobrać możesz darmowe wejściówki do Strefy Zero. Po odwiedzinach dawnego i nowego WTC wróć i idź Broadwayem w dół, aż dojdziesz do skrzyżowania z Wall Street – tutaj obowiązkowo odwiedź Trinity Church i przyległy do niego cmentarz. Zwiedź Wall Street i znów w dół Broadwayem – dotrzesz to słynnego Byka Nowojorskiego, jeśli uda ci się przecisnąć między Azjatami, to pogłaszcz go po jajkach i wejdź w Bowling Park – pierwszy park Nowego Jorku. Znajduje się tu Muzeum Indian Ameryki Północnej, które jest udostępnione całkowicie za darmo (charakterystyczny budynek z 4 ogromnymi posągami na froncie). Tutaj kończy się (a tak na prawdę zaczyna) Broadway. Wejdź w Battery Park – możesz wypłynąć stąd do Statuy Wolności lub po prostu pospacerować między drzewkami i podziwiać występy ulicznych artystów. Więcej szczegółów TUTAJ w rozdziale Dawno temu w Ameryce.

Nowy Jork co warto zobaczyc

The Meadow

Central Park

Tutaj najlepiej zacząć odwiedziny w Nowym Jorku. Wejdź do Central Parku od strony skrzyżowania 5th Avenue i E 59th Street. Znajduje się tam Hotel Plaza, sklep Apple oraz uliczne księgarenki. Zaraz po wejściu dociera się do Central Park Zoo („Kowalski, sugestie!”). Potem powinniśmy iść na północ, przejść przez The Mall – charakterystyczny deptak, u szczytu którego znajduje się Bethesda Fountain z aniołkiem u szczytu. Na The Lake, w którym teraz możemy pomoczyć stopy, pływają łódeczki (12$/godzinę). Uwaga – w weekendy super-długie kolejki. Niedaleko jest też słynna The Meadow, gdzie najlepiej udać się na mały piknik – owoce, pieczywo i wodę najlepiej kupić na ulicznych straganach, a umyć w dozownikach wody w Parku. Więcej do poczytania w tej relacji.

Nowy Jork co warto zobaczyc

Metropolitan Museum of Art

 

Muzea za 1$

Tak jest. Legendy są prawdziwe. W Nowym Jorku największe muzea – Metropolitan Museum of Art, Muzeum Historii Naturalnej, Guggenheim Museum oraz Museum of Modern Art odwiedzić można płacąc za to 1$. Południowo-wschodni kraniec Central Parku to tzw. Mila Muzeów, z których jedno jest całkowicie darmowe – Muzeum Designu. Inne darmowe muzeum znajduje się w Battery Park na Dolnym Manhattanie – Muzeum Indian Ameryki Północnej. Dokładna lista zniżek i darmówek TUTAJ.

Nowy Jork co warto zobaczyc

Times Square

Z Times Square do Madison Square Park

Times Square – najgwarniejsze, najczęściej odwiedzane i jednocześnie najbardziej przereklamowane miejsce Nowego Jorku. Jak tu go nie odwiedzić! Posiedzieć na czerwonych schodkach, zrobić zdjęcie z Gołym Kowbojem, nowojorskimi policjantami, odwiedzić sklepy Lego, M&Ms, Barbie itp. itd. Zakupy zrób gdzie indziej – ceny są tu zawyżone. Idź w dół Broadwayem. Po przejściu kilku ulic dotrzesz do Greeley Square otoczonego ogromnymi sklepami, m.in. największym w kraju Macy’s (jeśli przyjechałeś do NY na zakupy to możesz tam zajrzeć, jeśli jesteś kobietą – zarezerwuj sobie na zakupy przynajmniej cały jeden dzień!). Kilka kroków stąd na wschód znajduje się również Empire State Building – odwiedzić go można troszkę taniej korzystając z City Pass (opisane tutaj). Wciąż w dół Broadwayem, aż do Madison Square Park – znajduje się tu Shake Shack, kultowa nowojorska restauracyjka, gdzie wiecznie są kolejki – tutaj jadali bohaterowie „Jak Poznałem Waszą Matkę”! Jeśli jest jeszcze siła w nogach – 7 ulic w dół Broadwayu znajduje się kolejny park – Union Square – organizowane są tam targi z żywnością, winami, kwiatami, pamiątkami itp. itd.

Nowy Jork co warto zobaczyc

Widok z Dumbo

Brooklyn

Wysiądź na przystanku City Hall Park na Manhattanie, przejdź się spacerem po Moście Brooklyńskim. Po drugiej stronie idź albo w lewo, w dzielnicę Dumbo pomiędzy mostami Brooklyńskim i Manhattańskim, albo w prawo na The Promenade. Okolicę tę najlepiej odwiedzać tuż przed zachodem słońca – widok wieżowców Manhattanu nocą to jest to! Dumbo to mała „dzielnica artystów”, gdzie warto wpaść na kawkę, The Promenade natomiast to miejsce, gdzie znajdują się place zabaw, boiska itp. Jeśli szukasz dobrych ujęć Nowego Jorku – to właśnie miejsca, których szukasz. Warto mieć ze sobą statyw.

 

Oczywiście w Nowym Jorku jest jeszcze milion wartych odwiedzenia miejsc, o których poczytasz w artykułach pod wymienionymi linkami lub tymi poniżej. Ten mini-przewodnik skierowany jest do osób, które planują odwiedziny w Wielkim Jabłku na 3-4 dni – właśnie tyle trzeba, żeby odwiedzić wszystkie opisane tu miejsca.

Inne artykuły o Nowym Jorku:

Poradnik Nowy Jork.

– Strasznie głośno, niesamowicie blisko.

 Nowy Jork. Jedyne prawdziwe Miasto.

– Dzień w Nowym Jorku – Jak spędzić dzień w NYC za mniej więcej 50zł.

– Restauracje Greenwich Village – Mini-przegląd kawiarenek w „kulinarnej” dzielnicy Nowego Jorku.

– Zemsta Nowego Jorku.

– Symetrie Nowego Jorku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *