Social Traveling. Podróżowanie Społecznościowe.

Słowo „turysta” ma dziś w świecie mocno negatywne znaczenie. O starszych małżeństwach, które w szortach, hawajskich koszulach i z aparatami na szyi przeganiane są przez przewodników po sklepach z pamiątkami mówi się „mięso turystyczne”. „Turysta” to osoba robiąca sobie miłe zdjęcia z miejscami, o których przeważnie wie tyle, że są to „stare budynki” albo „pomniki kogoś słynnego” – osoba, która przeczy stwierdzeniu, że podróże kształcą. Nie każdy chce być turystą, nie każdy chce przesiedzieć wakacje trzymając w ręku drinka z palemką, w 5 gwiazdkowym hotelu z basenem.

Świat wyszedł nowym oczekiwaniom naprzeciw. Stworzyliśmy sobie „social travelling” czyli podróżowanie społecznościowe, które oznacza ogólnie rzecz biorąc to, że człowiek wychodzi na przeciw człowiekowi, pomijając korporacje i biura podróży. W podróżowaniu najlepsze jest poznawanie drugiego człowieka. W świecie, gdzie komputer i telefon bardzo nam to utrudniają, musimy tworzyć sobie nowe sposoby wyciągania do siebie dłoni. Oto zestawienie najpopularniejszych dziś form, a więc też stron internetowych, dzięki którym podróżowanie stało się, być może ciekawsze, a na pewno łatwiejsze.

blabla car podobne strony

Mieszkanie Megan i Brandona w Nowym Orleanie – znalezione dzięki airbnb.com

NOCLEGI PŁATNE

AIRBNB.PL

Największa strona typu „social travelling” na świecie. Wyszukiwarka noclegów, które oferowane są przez mieszkańców miejsc, do których chcemy jechać. Bardzo często, choć nie zawsze, mieszka się z właścicielem lokalu, ma się okazję poznać „tubylca”, zapytać o miejsca godne polecenia kogoś, kto opowie nam o mieście, w którym jesteśmy, lepiej niż google i papierowy przewodnik. Noclegi nie mają standardów hotelowych, ale są bardzo przyzwoite, a ofertę można obejrzeć przed przyjazdem (warto zwracać uwagę czy zdjęcia są zweryfikowane przez stronę, czyli wykonane przez jej fotografa). Pieniądze za nocleg wpłaca się w całości, kartą kredytową, z góry przy rezerwacji – jest to dla gospodarza potwierdzenie twojego przyjazdu. Pieniądze nie są jednak przelewane na konto właściciela ale przetrzymywane przez airbnb do końca pierwszego dnia pobytu gościa, do kiedy to ten ma czas, żeby zgłosić, że oferta nie zgadza się z opisem na stronie lub ma poważne zastrzeżenia np. sanitarne. Goście wystawiają oceny oraz recenzują gospodarza i miejsce, dzięki temu przed przyjazdem można mieć jakieś wyobrażenie na temat miejsca, osoby i bezpieczeństwa. Jako gospodarz za ofertę płaci się jedynie prowizją od klienta, która jest wyjątkowo niska. Airbnb nie posiada biura w Polsce, ale zatrudnia polskojęzyczną osobę do obsługi klientów z naszego kraju.

Oto przykładowa oferta – Apartament w Zakopanem.

Oto miejsce, w którym mieszkaliśmy w Rzymie – Apartament w Rzymie.

Ze stroną AIRBNB bardzo dobrze się współpracuje zarówno jako gość jak i gospodarz. Polecamy szczególnie!!!

WIMDU.PL

Niemiecka, działająca na tej samej zasadzie co powyższa strona o zasięgu światowym, skupiona jednak głównie w Europie. Serwis działający całkiem sprawnie, zapewniający gościowi dość duże przywileje, co jest jednak dość problematyczne z perspektywy gospodarza. Przykładowo serwis groził mi zwiększeniem prowizji od wynajmu dlatego, że jeden z gości (nie Polak) po przyjeździe nie mógł się do mnie dodzwonić, bo nie wiedział, że musi wybrać numer kierunkowy do Polski. Wimdu skupione jest zdecydowanie dużo bardziej na gościu, co być może nie jest minusem, ale goście wykorzystują to zapominając, że gospodarz ma obowiązek zapewnić jedynie warunki mieszkaniowe, a nie zorganizować cały pobyt. Wimdu to jednak strona zdecydowanie godna polecenia, zapewniająca odpowiednie bezpieczeństwo oraz posiadająca ciekawe oferty. Wimdu to strona rozwijająca się bardzo prężnie i godna polecenia zaraz obok airbnb. Do tego posiada biuro w Polsce, z którym w każdej chwili można się skontaktować, oraz prężnie działające konto facebookowe, gdzie zawsze można napisać z wątpliwościami, a polscy pracownicy chętnie posłużą pomocą i radą.

9FLATS.COM

Serwis typu „social travelling” działający identycznie jak dwie powyższe, o tym jednak nie jestem w stanie powiedzieć wiele więcej niż to, że istnieje. Póki co, mimo, że ofertę jako gospodarz wystawiłem już ponad rok temu, nie znalazł mnie żaden gość. Jako gość nie znalazłem również zbyt wielu interesujących ofert w miejscach, w które się udawałem. Tak czy inaczej 9FLATS rozwija się i jest stroną perspektywiczną, jak i cały nowy sposób podróżowania. Za jakiś czas dołączy z pewnością do powyższej trójki.

Inne strony podobne do Airbnb i Wimdu: Avatreo, Roomorama, Bookanapartment, Flatigo, Bookapart, Only-Apartments.

Większość powyższych stron co jakiś czas wypuszcza ciekawe promocje, dzięki którym zaoszczędzić można naprawdę ogromne pieniądze. Warto przed rezerwacją wpisać w google frazę typu „airbnb kupon”, by sprawdzić czy nie ma obecnie jakichś zniżek. Opłaca się też obserwować facebookowe konta tych stron.

JACHTY

No i powstała strona na identycznej zasadzie dotycząca noclegów na jachtach! Strona dość młoda, więc nie działająca jeszcze wszędzie, ale lada moment pewnie będzie można wynająć przez nią jacht na Mazurach. Zasada podobna – właściciel jachtu wynajmuje ci miejsce i razem pływacie. Czy to nie brzmi pięknie?

Antlos – rejestrując się przez ten link dostajecie 90 EUR zniżki na start.

NOCLEGI DARMOWE

COACHSURFING.ORG

Najpopularniejsza i jedna z niewielu stron tego typu, która zajmuje się wyszukiwaniem noclegów całkowicie darmowych. To coachsurfing rozpoczął nowy trend w podróżowaniu. Oprócz tego, że zaczęto podróżować poprzez coachsurfing ze względu na darmowe miejsca noclegowe, to również ze względu na możliwość poznawania nowych ludzi. Jako darmowa strona nie zapewnia niestety nic poza pośrednictwem, co znaczy, że nie wiemy do końca dokąd trafimy, gospodarze nie są weryfikowani, bezpieczeństwo nie jest zapewnione w takim stopniu jak przy serwisach płatnych. Co nie znaczy jednak, że coachsurfing jest niebezpieczny i każdy spokojnie może korzystać z tej formy podróży.

HOSPITALITYCLUB.ORG

Strona podobna do powyższej mająca jednak pecha istnieć w jej cieniu, głównie ze względu na to, że „coach surfing” to nie tylko adres, ale nazwa całego nurtu podróżników. Hospitality Club nie różni się niczym w usłudze, ma jednak nieco mniejszy zasięg oraz mniej przyjazny wygląd strony, rozwija się również nieco wolniej. W prostocie jest jednak metoda.

TRANSPORT

CARPOOLING.PL

Społecznościowe podróżowanie szybko się rozwija, a pomysłowi ludzie znajdują coraz to nowsze środki na jego poprawę. Strona zapewnia szybki, tani i przyjemny transport. Polega to na tym, że kierowca planujący jakikolwiek przejazd zgłasza swoje auto, a podróżni na tej samej trasie zgłaszają chęć jechania razem, w zamian za co dorzucają się do paliwa. Strona, podobnie jak coachsurfing, również nadała nazwę całemu nurtowi. Carpooling ma zasięg europejski. Korzyści korzystania z takiego rodzaju transportu jest mnóstwo: poznałeś nowych ludzi, przejechałeś taniej i szybciej niż pociągiem, bardziej ekonomicznie niż własnym autem (przykładowo przejazd na odcinku Kraków-Opole to 20-30zł od osoby w zależności od ilości pasażerów), bardziej ekologicznie, bo więcej osób w jednym pojeździe to mniej pojazdów w ogóle na ulicach. Polecamy!!!

BLABLACAR.PL

Strona działająca na tej samej zasadzie co carpooling (a więc można powiedzieć strona typu carpooling). Kierowca, trasa, pasażerowie, zrzutka na paliwo. Blablacar powstało w odpowiedzi na ogromną popularność carpoolingu i bardzo prawdopodobne, że wkrótce więcej podobnych stron zacznie pojawiać się w sieci. Pamiętać należy jednak, że te pierwsze są przeważnie najlepiej rozwinięte i będą miały najlepszą siatkę połączeń.

Blablacar podobne strony: Autem.pl, Otodojazd.pl, Carpool World, Erideshare, Zimride.

INNE

TRIPADVISOR.PL

Jesteś w małym miasteczku, o którym nikt nigdy nie napisał w żadnym przewodniku, a google wymienia jedynie liczbę mieszkańców? Znalazłeś restaurację i chcesz dowiedzieć się czy jest warta swoich cen? Sprawdź opinie tych, którzy byli tam przed tobą. Tripadvisor to zbiór opinii na temat miejsc zarówno popularnych jak i nieznanych, facebook podróżujących. Strona, dzięki której właściciele restauracji, muzeów, atrakcji turystycznych i wszystkiego do czego tylko może zajrzeć podróżnik, muszą dbać o jakość swojej oferty.

Obok wymienionych stron istnieje jeszcze seria aplikacji, które również zaliczyć należałoby do gałęzi podróżowania społecznościowego: Trippy, Everplaces, Gogobot, TripIt. Nie ze wszystkich korzystaliśmy na tyle, aby czuć się upoważnionymi do ich recenzji, każda jednak przewinęła się w trakcie naszych podróży lub przygotowań do nich.

Strony podobne do Blablacar airbnb wimdu

Cafe Condesa w Nowym Jorku – polecona przez tripadvisor.com

Nowy, społeczny sposób podróżowania ma jednak jeden mały minus. Nie posiada odpowiedników w języku polskim, tak więc backpacker może social travelling na stronach typu coachsurfing i carpooling. One bardzo szybko się developing. I my je  bardzo recommending.

A poważniej – warto przyjrzeć się nowym trendom w świecie turystyki, ponieważ niebawem, wraz ze zmianą pokoleniową, cała ta gałąź przemysłu może przejść gwałtowną przemianę. Warto również skorzystać z nowego typu podróżowania, dopóki jego możliwość jest uczciwa i prawdziwa, i dopóki nie stanie się ona kolejnym zapchanym turystami i reklamami trendem, bo należy pamiętać, że mimo ciekawego pomysłu firmy Airbnb czy Wimdu to korporacje, które przede wszystkim chcą zarabiać pieniądze.

4 komentarze

  1. Jeszcze dla kamperowców (głównie w Stanach, choć jest też kilka miejsc w innych krajach) polecamy BoondockersWelcome.com
    pozdrawiamy,
    8 stóp

  2. Ciekawa forma podróżowania. Można w ten sposób po niewielkich kosztach zwiedzać cały świat. Jeśli jeszcze do tego dodać tanie linie lotnicze …

  3. Pytanie tylko, czy takie podróżowanie jest bezpieczne. Czy to jest ta forma jak z allegro, że po pobycie u kogoś wystawia się komentarz?

  4. patrykszymanski

    Jest jak najbardziej bezpieczne. Wystawia się komentarze, właściciele lokali są weryfikowani przez stronę, w razie problemów zgłasza się je do administratorów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *