Tombstone. Historia spisana na nagrobku.

Tombstone. Rok założenia: 1879. Liczba mieszkańców: 1380. Miejsce słynnej strzelaniny w Corralu O.K., podczas której bracia Earp, wśród nich słynny stróż prawa Wyatt, wspierani przez znanego rewolwerowca Doca Hollidaya, rozprawili się z szajką braci McLaury. Trzy osoby poniosły śmierć, trzy kolejne zostały ranne.

Cmentarz Boothill pełen jest podobnych, choć nie tak słynnych, historii.

No Guns

No Guns

Dan Dowd, Red Sample, Tex Howard, Bill Delaney, Dan Kelley. Powieszeni zgodnie z prawem 8 marca 1884 roku. Uznani winnymi zamordowania kilku osób podczas napadu rabunkowego w Bisbee. Wszyscy wysłani na szafot.

Dowd, Sample, Howard, Delaney, Kelly

Dowd, Sample, Howard, Delaney, Kelly

Frank Bowles, 1880. Jego koń przestraszył się i zrzucił go. Podczas upadku strzelba wystrzeliła raniąc go w kolano. Przez kilka tygodni leżał w swoim obozie bez żadnej opieki medycznej. Gdy jego kompani zabrali go do lekarza by ten amputował mu nogę, było już za późno.

Frank Bowles

Frank Bowles

Lester Moore. „Tutaj leży Lester Moore, cztery ślady po .44. Nie mniej, nie więcej”. Moore był agentem firmy Wells Fargo w Naco. Doszło do kłótni pomiędzy nim, a innym mężczyzną o paczkę. Obaj zginęli.

Lester Moore

Lester Moore

Hancock, 1879. Zastrzelony przez Johna Ringo po tym, gdy niepochlebnie wyraził się o kobiecie.

Hancock

Hancock

Kansas Kid. Kowboj zabity podczas kradzieży bydła.

Kansas Kid

Kansas Kid

Billy Kinsman, 1883. Zastrzelony z zazdrości, przez kobietę o wiele od niego starszą.

Billy Kinsman

Billy Kinsman

Hilly Hickson, 1882. Przykład na to, że Śmierć nigdy nie robi sobie wolnego w Tombstone. Tego dnia Hilly, chłopiec w wieku szkolnym, skaleczył plecy spadając z pary szczudeł. Wyglądało to na niewielką ranę, ale następnego dnia Hilly zmarł na skutek spazmów.

Hilly Hickson

Hilly Hickson

John Gibson, 1881. Woźnica pracujący przy przewozach rudy srebra. Jego czaszkę zmiażdżyło koło wagonu, z którego spadł.

John Gibson

John Gibson

Freddie Fuss, 1882. Chłopiec, który zmarł w wyniku zatrucia zastałą, trującą wodą z kopalni.

Freddie Fuss

Freddie Fuss

Pani R.L. Brown, 1882. Właścicielka lokalnego hotelu. Zmarła śmiercią naturalną.

Pani R.B. Campbell, 1882. Żona właściciela restauracji. Zmarła nagle po serii skurczów żołądka. Prawdopodobnie została otruta.

Mrs. R.L. Brown

Mrs. R.L. Brown

Wm. Clayborne, 1882. Zastrzelony przez Franka Lesliego. Pijany wyzwał Lesliego na pojedynek. Żywota dokonał przed Saloonem Oriental.

Wm. Clayborne

Wm. Clayborne

Margarita. Tancerka zasztyletowana podczas kłótni o mężczyznę.

Margarita

Margarita

Jos. Wetsell, 1882. Ukamienowany przez Apachów. Indianie wiedząc, że w pobliżu znajdują się kompani Wetsella, nie chcieli zwracać ich uwagi strzelając do niego.

Jos. Wetsell

Jos. Wetsell

James Hickey, 1881. Postrzelony w lewą skroń przez Wm. Clayborne’a za to, że odmówił wspólnego picia.

James Hickey

James Hickey

Holo Lucero, 1882. Zabity przez Indian.

Holo Lucero

Holo Lucero

Tom Waters, 1880. Prawdopodobnie zastrzelony ze względu na kolor koszuli przez T.J. Watersa.

Tom Waters

Tom Waters

Florentino, 1882. Znaleziony martwy, z kilkoma ranami postrzałowymi. Znany również jako Indian Charlie.

Florentino

Florentino

Nieznany, 1882. Znaleziony na dnie 18-sto metrowego szybu kopalni Minute. Był dobrze ubrany, nie był górnikiem.

Nieznany

Nieznany

George Johnson. Powieszony przez pomyłkę. Nieświadomie kupił kradzionego konia, a poniósł konsekwencje kradzieży.

Geo. Johnson

Geo. Johnson

Staruszek Clanton. Wraz z grupą kilkunastu innych mężczyzn, spędzając bydło wpadł w zasadzkę zastawioną przez Meksykanów. Przeżyła tylko 1 osoba.

Old Man Clanton

Old Man Clanton

26-ego października 1881 roku szajka braci McLaury, znana również jako „Kowboje”, zebrała się przy Corralu O.K., by zetrzeć się z mieszkającym tam Doc Hollidayem. Bracia Earp: Virgil, Wyatt oraz Morgan, stanowiący prawo w miasteczku Tombstone, wsparci przez zaprzyjaźnionego z nimi Hollidaya, wyruszyli by rozwiązać spór. W ciągu 30 sekund padło ponad 20 strzałów. Śmierć ponieśli Billy Clanton, Tom McLaury oraz Frank McLaury. Virgil, Morgan i Doc Holliday zostali ranni. Cała sprawa nabrała lokalnie politycznego wymiaru. Bracia Earp jako stróże prawa nie byli w miasteczku zbyt popularni. Szajka „Kowbojów” wykorzystała wydarzenie aby obrócić społeczność przeciwko nim – na nagrobku wyryto nawet napis określający strzelaninę jako „morderstwo”. Wydarzenie to rozpoczęło całą serię wydarzeń. Morgan Earp zginął grając w bilarda w jednym z miejscowych lokali, w zasadzce zorganizowanej w akcie zemsty. W tej samej strzelaninie Virgil został postrzelony w ramię, w którym stracił władzę i musiał zrezygnować z funkcji szeryfa. Wyatt wspólnie z Doc Hollidayem rozpoczął krwawą wendettę. W ciągu miesiąca zabito lub pojmano kilkunastu członków bandy „Kowbojów”, Doc Holliday starł się zwycięsko ze swoim wielkim rywalem, słynnym rewolwerowcem Johnem Ringo. Arizona spłynęła krwią. Doc zmarł na gruźlicę, w szpitalu w Kolorado, w wieku 36 lat. Wyatt Earp zmarł na raka, w łóżku w swoim domu, w wieku lat 80.

Strzelanina w O.K. Corral

Strzelanina w O.K. Corral

Strzelanina w O.K. Corral

Strzelanina w O.K. Corral

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *